niedziela, 3 czerwca 2012

Blądyni* z Marsa
Jak wyglądają mieszkańcy Marsa?

Paryski uczony Edmund Perrier, kierownik historyczno – przyrodniczego muzeum w Paryżu i członek akademji, przedstawia w swej książce "Życie na planetach" – jak to on sobie skonstruował na naukowych podstawach - obraz ewentualnych mieszkańców Marsa.

"Są blądynami* o błękitnych oczach, posiadających większą zdolność przystosowania się, niż nasze oczy. Są wyżsi i silniej od nas zbudowani. Posiadają bardzo wielki nos, ogromnie rozrośniętą szaszkę*, wybitnie szeroką pierś, nogi długie i cienkie. Kompletny brak wcięcia w pasie, oddzielającego klatkę piersiową od brzucha, nadaje Marsjanom wygląd zupełnie różny od ziemskich ludzi. Ponieważ na Marsie istnieje jedna tylko rasa, więc też niema walk o miejsce pod słońcem, natomiast panuje tam sprawiedliwość.

Marsjanie wierzą w mistyczny porządek wszystkich rzeczy, a są jednak przekonani, że nigdy nie dojdzie do poznania istoty wszechrzeczy. Pod tym względem – powiada Edmund Perrier – są oni "o wiele mądrzejsi od ludzi na ziemi".

Zaznaczyć jeszcze należy, że ksiądz Moreux, dyrektor obserwatorjum astronomicznego w Bourges, stwierdza według doniesienia gazety "Daily Mail", że wskutek chłodów panujących na Marsie, topnienie śniegu w strefie polarnej postępuje źółwim krokiem. Natomiast południowa półkula Marsa, pokryta jest nadzwyczaj bujną wegetacją.

Express Wieczorny Ilustrowany, nr 202, 1924.

* Pisownia oryginalna.


***

Podobno mężczyźni są z Marsa. Przyglądam się dokładniej mężczyznom, ale coś tu nie gra, nie wszyscy są "blądynami", nie wszyscy mają błękitne oczy, nosy raczej zupełnie normalne, podobnie jak nogi, z lekkim wcięciem w pasie tylko różnie bywa. 

Swoją drogą chętnie poznałabym "naukowe podstawy", które posłużyły panu Perrier do wysnucia takich sądów, w szczególności tego o wierze Marsjan w "mistyczny porządek wszystkich rzeczy".

2 komentarze:

 1. Rozrośniętej szaszki też nie ma?
  Bardzo ciekawy artykuł, muszę przyznać, że poszerzył moje horyzonty ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No raczej nie ma rozrośniętej czaszki :P

   Proponuję wydrukować i nosić przy sobie, żeby móc od razu ocenić kto zacz.

   Usuń